قابلیت‌های هوشمند تپ‌سی: پیشنهاد مبدا جایگزین

پیش از این در مطلب «6 قابلیت هوشمند اپلیکیشن تپ‌سی»، برایتان از تک به تک قابلیت‌های هوشمند تپ‌سی، به صورت مختصر گفته بودیم. حالا اگر دوست دارید با جزییات و مثال‌های بیشتری راجع به قابلیت «پیشنهاد مبدا جایگزین» بدانید، این یادداشت برای شماست.

پیشنهاد مبدا جایگزین دقیقا چیست؟

همان‌طور که در مطلب بالا گفته بودیم، چنانچه شما به عنوان مبدا سفر خود، نقطه‌ای را انتخاب کنید که چندان خوش‌مسیر نبوده و از خیابان‌ها و مسیرهای اصلی فاصله‌ی معناداری داشته باشد، اپلیکیشن در لحظه و بر روی نقشه، با خط‌چین به شما نشان می‌دهد که اگر کمی جا به جا شوید، هم هزینه‌ی کمتری را خواهید پرداخت و هم زمان رسیدن راننده به شما، کوتاه‌تر خواهد بود.
برای این که بهتر بتوانیم چگونگی کارآمدی این قابلیت هوشمند و تاثیر آن در رفت و آمدهای روزمره‌ی شما را برایتان تشریح کنیم، چند مثال آورده‌ایم.

این قابلیت هوشمند تپ‌سی چه زمانی به کار می‌آید؟

مثال اول: حتما برایتان پیش آمده که در یک سمت خیابان، درون خودرو نشسته و در حال حرکت باشید که ببینید سمت شما، ترافیک کاملا روان است و با سرعت مناسب به مقصد خود می‌روید اما در سمت دیگر، ترافیک سنگینی وجود دارد. با خود فک می‌کنید که هرگز دلتان نمی‌خواست جای راننده‌ی یکی از خودروهای آن سمت خیابان باشید! طبیعتا می‌دانید که ماندن در چنین ترافیکی، تا چه میزان می‌تواند از استهلاک خودرو گرفته تا هزینه‌ی بنزین و البته صرف زمان، ناراحت کننده باشد!
حالا تصور کنید که مبدا انتخابی شما در سفرتان با تپ‌سی، دقیقا همین سمت پرترافیک خیابان باشد. در این صورت نه تنها راننده برای رسیدن به شما باید هزینه‌های گفته شده را متحمل شود، که زمان آغاز سفر شما نیز، طبیعتا به تعویق خواهد افتاد. با توجه به همه‌ی این عوامل، قیمتی برای سفر شما از مبدا مشخص شده، محاسبه می‌شود.
اما اگر اپلیکیشن تپ‌سی خود را بروزرسانی کرده باشید، قابلیت «پیشنهاد بهترین نقطه برای سوار شدن»، بر روی آن فعال خواهد بود. در این صورت، در موقعیت فرضی به تصویر کشیده شده، اپلیکیشن بر روی نقشه با خط‌چین به شما نشان می‌دهد که مثلا اگر از طریق پل هوایی(اگر مبدا شما خیابان بزرگی باشد) به سمت دیگر خیابان بروید، با دور زدن ترافیک ذکر شده، هم هزینه‌ی محاسبه شده‌ی سفر شما کاهش پیدا می‌کند و هم راننده، زودتر به شما می‌رسد.
ممکن است با خود فکر کنید که تشخیص چنین موضوعی، امری ساده است! اما باید بگوییم که تپ‌سی یا این قابلیت هوشمند خود می‌داند که در لحظه، ترافیک شهری به چه صورت است و بر طبق آن، محاسبه قیمت و زمان خود را در لحظه بروزرسانی می‌کند.
در عین حال مواردی مانند ترافیک، همیشگی نیست. همان‌طور که در مطلب «چرا تپ‌سی گران است؟ چرا تپ‌سی ارزان است؟» پیش از این به آن اشاره کردیم، ممکن است ناگهان یک کنسرت تمام شده باشد یا بارندگی ناگهانی، روند ترافیک را تغییر داده باشد و غیره.
مثال دوم: ممکن است مکانی که به عنوان مبدا انتخاب می‌کنید، چندان سرراست و خوش مسیر نباشد. مثلا خیابانی یک‌طرفه بر سر راه باشد، کوچه‌ی انتخابی شما باریک و پیچ در پیچ باشد، در منطقه‌ای قرار داشته باشید که بر روی نقشه، مسیر مشخصی تا مبدا دقیق شما پیشنهاد داده نشده باشد، (مثلا در قسمت میانی فضای بزرگ یک فرودگاه یا ترمینال منتظر باشید یا در کوچه پس کوچه‌های مرکز شهر) یا حتی ممکن است مبدا شما در نقطه‌ای مشمول طرح ترافیک واقع باشد اما کمی آن سوتر از شما، مشمول این طرح نباشد.
در این صورت چه اتفاقی می‌افتد؟ اپلیکیشن تپ‌سی با توجه به وضعیت سفیران اطراف شما و سنجیدن تمامی این عوامل، با استفاده از خط‌چین روی نقشه، به شما نشان می‌دهد که مثلا اگر به جای درب منزل، سر کوچه سوار شوید یا به قسمت خروجی ترمینال بروید، هزینه‌ی سفر شما کمتر شده و سریع‌تر به مقصد می‌رسید.
مثال سوم: تصور کنید که در یکی از مثال‌های بالا، شما در نقطه‌ای ایستاده‌اید که با توجه به مقصد انتخابی‌تان، راننده در طول مسیر مجبور است ترافیکی سنگین را طی کند تا از مبدا شما به مقصدتان برسد. در این صورت، اپلیکیشن با سنجش این موقعیت و پیدا کردن مسیری منطقی‌تر تا مقصد، با خط‌چین بر روی نقشه به شما پیشنهاد می‌دهد که اگر چند متر جا به جا شوید، مسیر بهتر و کوتاه‌تری از نظر زمانی، به شما و راننده پیشنهاد خواهد شد.

با کمک قابلیت‌های هوشمند تپ‌سی، چه به صورت مجزا چه همراه با یکدیگر، در زمان و هزینه‌ی خود صرفه‌جویی می‌کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.