با این 10 عادت اشتباه عمر خودرو را کم می‌کنید!

عادت‌های اشتباه رانندگی خود را می‌شناسید؟ بی‌دقتی در برخی نکات کوچک می‌تواند خیلی ساده عمر خودروی شما را کم کند و باعث شود خیلی زودتر از آنچه که باید ماشین شما به یک وسیله فرسوده و نیازمند تعمیر مداوم تبدیل شود.

broken car

بیایید ترمز بگیریم و به این 5 عادت اشتباه در رانندگی و نگهداری از ماشین که عمر مفید خودرو را کاهش می‌دهد، نگاهی بیاندازیم.

یک. انداختن در دست‌اندازها و چاله‌های خیابان

دست‌اندازها و خیابان‌های پرچاله را دست کم نگیرید! پیش از رسیدن به آن‌ها سرعتتان را تا حد ممکن کم کنید و تا جای ممکن از حرکت به سمت این چاله‌های ناگهانی خودداری کنید. سرعت بالا در این مواقع و پرتاب شدن خودرو می‌تواند به رینگ لاستیک و سیستم ترمز ماشین آسیب شدیدی بزند.

دو. تمیز نکردن خودرو

شستشوی ماشین اهمیت دارد، هم از این جهت که به عنوان یکی از سفیران تپ‌سی خودروی شما محیط کارتان به شمار می‌رود و هم به این دلیل که تمیز نکردن خودرو عمر مفید آن را کاهش می‌دهد.
تمیز کردن و شستشوی بیرون خودرو کمک می‌کند لایه چربی، گرد و خاک و هر کثیفی دیگری از روی ماشین برداشته شود، این لایه‌های کثیفی به مرور زمان به روکش فلزی خودرو نفوذ می‌کنند و رنگ را تغییر می‌دهند و باعث کهنه شدن ظاهر خودرو می‌شوند.

سه. تمیز نکردن زیر کاپوت خودرو

ما بیشتر به تمیز کردن بیرون ماشین و توشویی دقت داریم اما زیر کاپوت و بخش‌های داخلی خودرو نیز اهمیت دارد. رها کردن گرد و خاک، کثیفی و چربی در موتور و بخش‌های داخلی خودرو باعث می‌شود بیشتر به تعمیرگاه نیاز داشته باشید و به اصطلاح ماشین شما همیشه سرحال نباشد!

چهار. نگه داشتن دنده حین رانندگی

اگر شما یکی از آن‌هایی نیستید که حین رانندگی دست راستتان را روی دنده می‌گذارید حتما چند راننده را در اطرافتان می‌شناسید که با این عادت اشتباه رانندگی می‌کنند.
چرا نگه داشتن دنده حین رانندگی اشتباه است؟ این کار باعث می‌شود گیربکس (جعبه دنده) و اجزای انتقال دهنده داخل آن زودتر فرسوده شود.

پنج. استفاده از قطعات یدکی و روغن نامناسب

شاید مدام به فکر تعویض قطعات خودرو یا تعویض روغن باشید اما به کیفیت قطعات یدکی خودرو یا روغنی که استفاده می‌کنید اهمیت ندهید. سراغ ارزان‌ترین‌ها نروید، مثلا برای خرید شمع خودرو حتما به بازه حرارتی آن توجه کنید یا فیلتر هوا را از مارک‌ها و برندهای معتبر در بازار خریداری کنید، از لوازم یدکی اصل خودروی خود استفاده کنید و همیشه سراغ ارزان‌ترین انتخاب‌ها نروید.

car health

 

شش. عوض نکردن روغن موتور

نه تنها لازم است همیشه روغن موتور را به موقع عوض کنید بلکه به شما توصیه می‌کنیم اگر مدام از خودرو استفاده می‌کنید روغن موتور را زودتر از زمان مقرر عوض کنید، این کار باعث می‌شود ماشین شما روان‌تر حرکت کند و فلزات به کار رفته در موتور سالم‌تر بمانند.

هفت. حرکت با ماشین سرد

بهتر است چند دقیقه زودتر از زمان حرکت، ماشین را روشن کنید تا وقت داشته باشید به موتور اجازه دهید گرم شود. به ویژه در زمستان و روزهای سرد حرکت کردن با ماشین سرد می‌تواند به ماشین آسیب بزند.
توصیه مهم: اگر ماشین به اندازه کافی گرم نیست هرگز ترمزهای شدید نزنید!

هشت. گذاشتن پا روی ترمز

بعضی رانندگان عادت دارند مدام پای خود را روی ترمز بگذارند و ترمزهای کوچک بی‌دلیل به ویژه در خیابان‌های پرترافیک و شلوغ بگیرند. توجه کنید که نگه داشتن پا روی ترمز باعث می‌شود وزن پای شما روتور دیسک خودرو را فرسوده کند و شما نیاز به تعمیر بیشتری داشته باشید.

نه. حرکت با باک خالی

حرکت با آخرین قطره‌های بنزین درحالیکه چراغ بنزین شما روشن است و عقربه بنزین در پایین‌ترین سطح ممکن قرار دارد باعث می‌شود گرد و غبارهای باقی مانده ته باک حرکت کرده و به سمت موتور و داخل ماشین برود.
در اولین فرصت پس از روشن شدن چراغ بنزین، به پمپ بنزین بروید!

ده. ترمز شدید در سرعت بالا یا جاده لغزنده

ترمز شدید در حین رانندگی با سرعت بالا یا در شرایطی که جاده لغزنده است نه تنها خطرناک است و می‌تواند باعث از دست رفتن کنترل خودرو و تصادف شود بلکه عمر مفید لاستیک و لنت ترمز را کاهش می‌دهد.
با این توصیه‌های تپ‌سی نه تنها رانندگی ایمن‌تری خواهید داشت بلکه عمر خودرو را افزایش می‌دهید.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.