4 فیلم درباره‌ی رانندگان تاکسی برای دیدن در آخر هفته

رانندگی و رساندن مسافران به مقصد، می‌تواند سختی‌های فراوانی داشته باشد. رانندگی در آب و هوای نامساعد، ترافیک، بحث‌های معمول روزمره و نهایتا هر روز راندن و راندن در خیابان‌های تکراری. اما این کار، در کنار تمامی این سختی‌ها، گاهی می‌تواند یکی از هیجان‌انگیزترین شغل‌های ممکن باشد. افراد مختلف، با ماجراهایشان، هر روز و هر لحظه با رانندگان تاکسی همراه می‌شوند و احتمالا آن‌ها را در این ماجرا، شریک خواهند کرد.
چهار نمونه‌ی سینمایی از بخش‌های نفس‌گیر زندگی چند راننده‌ی تاکسی، به ما تصویری هیجان‌انگیز و متفاوت از این شغل خواهد داد:

1. راننده تاکسی (1976):

taxi driver movie

خب طبیعتا اولین فیلمی که به ذهن می‌رسد، ساخته‌ی بی‌نظیر مارتین اسکورسیزی است با بازی به یاد ماندنی رابرت دنیرو. این فیلم که از درخشان‌ترین‌های تاریخ سینمای جهان است، مردی را به تصویر می‌کشد که به دلیل ابتلا به بی‌خوابی شدید، شب‌ها را به مسافرکشی می‌گذراند. او که نسبت به تمامی امور و اتفاقات روزمره بی‌تفاوت است، به مرور و با سردرآوردن از اتفاقات زندگی شبانه، متوجه جنایاتی می‌شود که در شهر به طور مداوم در حال وقوع است و بالاخر بر آن می‌شود تا مانند یک ناجی عمل کند. او که پیش از این در نیروی دریایی خدمت می‌کرده، دوباره به سراغ اسلحه‌های قدیمی‌اش می‌رود و برای مبارزه با ضدقهرمان‌های داستان شبانه‌اش، آماده می‌شود.

2. شب روی زمین (1991):

night on earth

این فیلم یک کمدی خیره‌کننده و چیزی است که توانسته دوست‌داران جیم جارموش را، همچنان مجذوب نگاه دارد. فیلم، در یک زمان به خصوص، 5 راننده تاکسی را در پنج شهر مختلف جهان با اختلاف‌های زمانی نشان می‌دهد که درگیر ماجراهای طنزآلودی می‌شوند. در لس آنجلس، دخترک راننده با یک سوپر استار همراه می‌شود که به یادش می‌آورد که همیشه دوست داشته یک مکانیک باشد نه بازیگر آن‌طور که سوپر استار انتظارش را دارد. هلموت که در آلمان غربی دلقک بوده، حالا در نیویورک به تازگی مجوز رانندگی تاکسی گرفته و مشغول کشف فرهنگ عجیب و غریب حاکم بر شهر است. در رم، راننده‌ای در حین به مقصد رساندن یک کشیش، به تکان‌دهنده‌ترین و خنده‌دارترین گناه‌های ممکن اعتراف می‌کند. همین طور در هلسینکی و پاریس هم ماجرا به همین ترتیب جریان دارد.

3. وثیقه (2004):

Collateral

ترکیب مایکل مان به عنوان کارگردان، تام کروز پا به سن گذاشته و جیمی فاکس پشت فرمان تاکسی در یک شب وحشت‌انگیز لس‌آنجلس کافی است تا پای این فیلم جنایی و مهیج بنشینیم. ماجرا از رویای یک راننده تاکسی به نام مکس شروع می‌شود. او که آرزو دارد آن‌قدری پول جمع کند تا بالاخره بتواند برای خودش یک لیموزین بخرد، در یکی از شب‌های کاری‌اش به مردی بر می‌خورد که با پیشنهاد مبلغ قابل توجهی، مکس را وا می‌دارد تا او را به نقاط مشخصی از شهر ببرد. مرد، که پی یک تسویه حساب تمام عیار است، روند جنایات خود را با همراهی مکس، شروع می‌کند.

4. عنصر پنجم(1997):

دویست و پنجاه سال از امروز گذشته است و بروس ویلیس قهرمان، حالا می‌خواهد با تاکسی پرنده‌اش جهان را نجات دهد! اگر فیلم‌های تخیلی با تم آخرالزمانی را دوست دارید، این فیلم دقیقا همان است که دنبالش می‌گردید. لوک بسون که با نوشتن متن پنج فیلم با عنوان تاکسی، برادری‌اش را پیش از این ثابت کرده، این بار ما را به زمانه‌ای می‌برد که شر و بدی تمام جهان را فراگرفته و تنها کسی که می‌تواند آن را نجات دهد، زنی است که به او “عامل پنجم” می‌گویند. در این مسیر پرپیچ و خم، راننده‌ی قهرمان قصه، با او همراه می‌شود.

این آخر هفته، بهترین فرصت برای نشستن پای یکی از این چهار فیلم و غرق شدن در امکان‌های اعجاب‌آوری است که به مقصد رساندن مسافران به شما می‌دهد.

2 نظرات
  1. مژگان می گوید

    خیلی جالب بود

  2. Mahshad می گوید

    سلام.عالی بود.شما بهترین هستید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.