چگونه سبز زندگی کنیم؟

اگر شما هم هر روز ماشین خود را از پارکینگ خارج نمی‌کنید تا مثل صدها خودروی تک‌سرنشین دیگر، به ترافیک شهری و آلودگی اضافه کنید، اگر حتی در زمان درخواست خودرو، سرویس‌های اشتراکی را ترجیح می‌دهید و از تعدد خودروهای دودزا می‌کاهید، یعنی که تا اندازه‌ای به محیط زیست خود اهمیت می‌دهید. آن‌قدری که ممکن است برایتان مهم باشد که گام بزرگ‌تری در راستای حفظ زمین بردارید.
چند مورد از کارهایی که هر کدام از ما می‌توانیم در جهت سبز زندگی کردن انجام دهیم، در اینجا گردآوری شده‌اند:

Recycle waste piled up

 

1.بسته‌بندی ممنوع!

ما، در طول روز، در هر بار خرید روزمره، تعداد زیادی محصول بسته‌بندی شده را در سبد خریدمان می‌گذاریم. از مواد شوینده و خشکبار و حبوبات گرفته، تا نان و لبنیات. هر کدام از این‌ها، مقدار قابل توجهی پلاستیک تولید می‌کند که احتمالا در نهایت سر از بخشی از محیط زیست درمی‌آورد و باعث مرگ‌ومیر موجودات زنده می‌شود. پلاستیکی که تجزیه‌ی آن، 100 تا 1000 سال طول می‌کشد. اما راه حل چیست؟ تا جایی که می‌توانیم، از محصولات خوراکی تازه، فرآوری نشده و بدون بسته‌بندی استفاده کنیم، هنگام خرید، کیسه‌های پارچه‌ای و بطری‌های شیشه‌ای همراه ببریم، یک بطری آب مخصوص خود داشته باشیم و در بهترین حالت، با یک جست‌وجو در اینترنت، هر محصولی که می‌توانیم (حتی محصولات آرایشی و بهداشتی) را، خودمان برای مصرف شخصی تولید کنیم.

 

trash-with-paper-balls-and-a-recycling-symbol

 

2.آنلاین شویم!

بدیهی‌ترین آسیبی که هر روز به محیط زیست می‌زنیم، مصرف بیش از حد کاغذ است. یادداشت‌های روزمره، پیغام‌های کوتاه، نامه‌های اداری، فاکتورهای فروش و… همگی می‌توانند به‌صورت آنلاین درآیند. کافی است زمانی برای سرعت گرفتن در تایپ با کامپیوتر شخصی خود بگذاریم و در عین حال از هر چیزی پرینت نگیریم!

old_clothes

 

3. خلاق باشیم!

خرید کردن، به دنبال خود، حجم عظیمی از زباله را به دنبال دارد. از خرید کتاب گرفته تا لباس و وسایل روزمره‌ی شخصی. ما، همیشه می‌توانیم به کتابخانه برویم و کتاب الکترونیک بخوانیم یا برنامه‌ی استفاده‌ی خلاقانه از لباس‌های قدیمی را بچینیم. همیشه می‌توانیم از لباس‌های تکراری، به ترکیبی جدید برسیم. این که آنچه داریم دیگر برایمان جالب نیست، دلیل کافی برای دور ریختن و تبدیل آن به زباله نیست.

 

hot-water-bottle

 

4. خانه‌ی خود را سبز کنیم!

این توصیه‌ها را، آن‌قدر شنیده‌ایم که همه را از بر هستیم. اما آیا واقعا آن‌قدر که باید، به آن‌ها عمل می‌کنیم؟ از لامپ‌های کم‌مصرف و دوست‌دار طبیعت استفاده می‌کنیم؟ مصرف سوخت را به حداقل رسانده‌ایم؟ به جای وسایل گرمایشی و سرمایشی فراوان، سبک پوششمان را نسبت به فصول تنظیم می‌کنیم؟ مواظب اتلاف انرژی از پنجره‌ها و درزهای خانه‌هایمان هستیم؟ به فکر استفاده از انرژی خورشیدی افتاده‌ایم؟ همیشه برای شروع می‌توانیم کیسه‌ی آب گرم را جایگزین بخاری برقی کنیم!

refueling-the-car

 

5. بنزین نخریم!

91 میلیون لیتر در روز، آمار تکان‌دهنده‌ی مصرف بنزین در ایران است. آیا فکر می‌کنیم که به منبعی بی‌منتها از سوخت متصل هستیم؟ اگر این‌طور است، خب، اشتباه می‌کنیم! بنزین هم مثل تمام منابعی که در اختیار داریم، روزی که چندان هم دیر نیست، تمام می‌شود. کمترین کاری که در این رابطه می‌توانیم انجام دهیم، پایین آوردن میزان استفاده از خودروهای شخصی است. وسایل نقلیه‌ی عمومی یا وسایلی که امکان اشتراک سفر را فراهم کرده و آمار خودروهای تک‌سرنشین را پایین می‌آورند، برای شروع، انتخاب خوبی است. (ما، تپ‌سی لاین، سرویس اشتراکی سبز تپ‌سی را پیشنهاد می‌کنیم.)

 

hands-holding-small-plant

 

شاید نجات زمین، آن قدر پروژه‌ی بزرگی باشد که برای شروع آن، ناامید و بی‌انگیزه باشیم. اما سبز زندگی کردن، همیشه می‌تواند کمکی موثر باشد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.