10 فیلم تعقیب و گریزی با رانندگان حرفه‌ای

حتما شما هم تعدادی فیلم پلیسی را به خاطر می‌آورید که یک تعقیب و گریز جانانه را نمایش می‌دهند. تعقیب و گریز دو ماشین در خیابان‌های شلوغ، از آن صحنه‌های سینمایی است که هیچ وقت تکراری نمی‌شوند.

در این یادداشت، از 10 فیلمی برایتان گفته‌ایم که نه فقط صحنه‌های تعقب و گریز هیجان‌انگیزی داشتند و البته راننده‌های پشت رل ماشین‌هایشان، راننده‌های حرفه‌ای و جذابی بودند.

10 فیلم تعقیب و گریزی

    1. سم در فیلم «رونین»

ایده‌ی نشان دادن «رابرت دنیرو»، به عنوان یک آدم جذاب، چندان چیز دور از ذهنی نیست. اما شاید این یکی از آخرین دفعاتی بوده که دنیرو را در چنین نقشی می‌دیدیم. سم، البته کمی عصبی هم هست و می‌خواهد روی بیننده تاثیر بگذارد. اما یک چیز در مورد او حقیقت دارد و آن، روحی است که به رانندگی در شهر می‌دهد. تمرکز بر رانندگی و برق توی چشمانش وقتی در حرکتی جذاب، دنده عوض می‌کند، صحنه را نفس‌گیر می‌کند.

10 فیلم تعقیب و گریزی

     2. جیسون بورن در «هویت بورن»

تماشای رانندگی جیسون بورن، واقعا هیجان‌انگیز است. چون هوش و نبوغ کاملا در آن پیداست. چشم‌هایش مواظب همه چیز هستند و مدام در حرکتند. با هر تصمیم حین رانندگی ، سرش را به این طرف و آن طرف می‌گرداند. لایی می‌کشد و به همراهش می‌گوید که سرش را بدزدد تا از پلیس تیر نخورد و خلاصه جوری می‌راند که بی‌مزه‌ترین ماشین‌ها هم که زیر پایش باشند، مانند یک خودروی آخرین مدل به نظر می‌رسند!

driver

      3. بادی در «هفت امتیاز»

شاید به نظر بیاید که بادی، شخصیتی عصبی و ناآرام است. اما وقتی نگاه توی چشمانش را می‌بینیم که به جاده خیره مانده و فقط می‌خواهد شخصیت منفی ماجرا را گیر بیاندازد، نظرمان قطعا عوض می‌شود. هر حرکت کوچک خودرو را می‌توانیم در چهره و حرکات او ببینیم. او آن قدر جدی و متمرکز است که وقتی با شدت با یک کامیون تصادف می‌کند، خم به ابرو نمی‌آورد! فقط اعصابش از این که متهم از دستش فرار کرده، خرد می‌شود! شخصیت اول یک فیلم پلیسی واقعی!

10 فیلم تعقیب و گریزی

 

      4. جیمی دویل در «رابط فرانسوی»

فقط باید دیوانه باشید که دنبال یک قطار مترو بیفتید و یک مادر و نوزاد را تقریبا زیر بگیرید. دویل، به خاطر جسارت و خشمش، و البته عبور عجیب و غریب از ترافیک نیویورک معروف است.

راننده

      5. کوالسکی در «نقطه گریز»

اگر بخواهیم یک نفر را نام ببریم که تمام هویتش را از رانندگی می‌گیرد، او کسی نیست جز کوالسکی. باید خیلی اعتماد به نفس بالایی داشته باشید که در حالی که چندین ماشین پلیس در تعقیبتان هستند، دستتان را طوری از پنجره‌ی ماشیین بیرون بگذارید که انگار آمده‌اید تعطیلات!

10 فیلم تعقیب و گریزی

      6. راننده در فیلم «رانندگی»

خونسرد، یخ، جذاب. این‌ها، توصیف دقیق نقشی است که رایان گازلینگ در فیلم رانندگی بازی می‌کند. عشق و بعد خشم، فیلم را ادامه می‌دهند و همه‌ی این صفات، به مرور در رانندگی دیوانه‌وار او بازنموده می‌شوند.

10 فیلم تعقیب و گریزی

      7. برادران بلوز در فیلم «برادران بلوز»

چه چیزی براداران بلوز را بیش از هر چیز جذاب می‌کند؟ این که اصلا برایشان مهم نیست که نیمی از پلیس‌های شهر دنبالشان هستند! تمام کاری که می‌کنند این است که وقتی دارند از بالای سر یک ماشین دیگر پرواز می‌کنند، با خونسردی نگاهی به یک دیگر بیاندازند و با لبخند بگویند: «باحال نبود؟!»

       8. ریچارد چنس در فیلم «مرگ و زندگی در لس آنجلس»

اول کار، به نظر می‌رسد که چنس، راننده ترسو و مضطربی است و دقیقا نمی‌داند کجا می‌رود. (یک راننده‌ی حرفه‌ای و کاردرست، همیشه می‌داند کجا می‌رود!) اما کم کم اوضاعش درست می‌شود و دیگه پلیس‌ها دنبالش می‌افتند و تیر پشت تیر از کنار ماشین‌اش رد می‌شود و او اصلا برایش مهم نیست.

bullitt

       9. فرانک بولیت در فیلم «بولیت»

استیو مک کویین، به چرخاندن فرمان و دنده عوض کردن، معنا می‌دهد. او آرام و متمرکز است و در تمام مدت، صدای موتور ماشین به جای او حرف می‌زند. اما آن لبخند نهایی وقتی خودروی مقابل را از جاده منحرف می‌کند، کلی حرف برای گفتن دارد.

10 فیلم تعقیب و گریزی

      10. راننده در فیلم «راننده»

می‌دانید اولین کاری که باید برای جذاب بودن انجام دهید چیست؟ حرف نزدن! راننده در این فیلم، به زحمت یکی دو کلمه حرف می‌زند و چهره‌اش هم هیچ حالتی ندارد. حتی وقتی جایی گیر کرده یا تیر خورده باشد!

این‌ها فقط چند مورد از فیلم پلیسی هایی بودند که در آن‌ها لحظه‌های هیجان‌انگیز تعقیب و گریز پیدا می شد.

اما برای دنبال کردن ماجراهای رانندگان، نباید فقط دنبال فیلم پلیسی بود. در مطلب «۴ فیلم درباره‌ی رانندگان تاکسی برای دیدن در آخر هفته» و «۳ فیلم ایرانی که شخصیت اصلی آن‌ها راننده است»، فیلم‌های بیشتری در مورد رانندگان معرفی کرده‌ایم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.