تاریخ و ترس از تکنولوژی

بدون شک همه‌ی ما در زندگی، اوقاتی را تجربه کرده‌ایم که ترجیحمان بر ماندن در حالت کنونی بوده و در عین حال از تغییر شرایط فعلی ترس داشته‌ایم. مثلا تلفن قدیمی‌مان را ترجیح داده‌ایم، آپدیت جدید نرم‌افزاری روی کامپیوترمان را لازم ندانسته‌ایم یا به راحتی، خیابان همیشگی را به عنوان مسیر بازگشت به خانه انتخاب کرده‌ایم.
ترس از تغییر، کم و بیش همیشه با ما همراه است. و این دقیقا همان چیزی است که ترس از تکنولوژی‌های جدید را در طول تاریخ، تعریف کرده است. در زیر، نگاهی به این ترس در ارتباط با ساخته‌های تازه‌ی بشر می‌اندازیم:

train

قطار، قطعه قطعه‌مان می‌کند!

در سال 1825، همه با ایده‌ی سیستم حمل و نقل ریلی مخالف بودند. سرعت تصویر شده در نظرشان به قدری زیاد بود که فکر می‌کردند مسافرت با قطار، قطعا کار عاقلانه‌ای نیست. مقاله‌ای در وال استریت ژورنال به همین سال، نقدهای متوجه قطار را ردیف می‌کند: خطر پرت شدن مسافر به دره، ذوب شدن مسافر در حین حرکت و قطعه قطعه شدن اعضای بدن مسافران در سرعت بالا!

telephoni

تماس با مردگان!

تلفن هم از این مسابقه جا نماند. در سال‌های 1800 و با معرفی این تکنولوژی جدید، تاختن‌ها از سمت مقاله‌نویسان محافظه‌کار نیویورک تایمز شروع شد. اولین اتهام، جامعه‌گریز ساختن مردم بود. آن‌ها می‌گفتند که به مرور، ما به صورت ژله‌های شفاف و فراموش شده‌ای برای یکدیگر در خواهیم آمد. در واقع به حدی با استفاده از تلفن از یکدیگر دور خواهیم شد که برای ارتباط با مردگان از این وسیله استفاده خواهیم کرد.

tap30 telephoni

تلگراف آمد، شعر رفت!

در اواخر سال‌های 1800، تلگراف، در چشم منتقدین، به جنگ ادبیات فاخر آمده بود. آن‌ها معتقد بودند با تشویق مردم به خلاصه‌نویسی، شعر و متن ادبی و امثال آن، به صورت کامل نابود خواهد شد.

telephoni

رادیو، تهدیدی برای بشریت!

منتقد رادیو اما، مقاله‌نویسان نیویورک تایمز نبودند بلکه خود مخترعش بود. در سال 1940، گولیلمو مارکونی در مقاله‌ای از خود پرسید که آیا به جامعه خدمت کرده یا صرفا تهدیدی جدید برای آن ساخته است؟

telephoni

تلویزیون یا خانواده؟

در حالی که امروزه، تلویزیون عاملی است که اعضای خانواده را دور هم جمع می‌کند، در سال 1927، همان کسانی که رادیو را تهدیدی برای بشریت می‌دانستند، با ترس و نگرانی اعلام داشتند که این ساخته‌ی جدید، بنیان خانواده، خواندن و نوشتن و مهم‌تر از همه، رادیو را از بین خواهد برد!

go to the movies

بعد از همه‌ی این‌ها، ترس از فیلم‌های ویدیویی VHS که قابلیت ضبط فیلم را داشتند، کامپیوتروفوبیا، که رایانه‌ها را محکوم می‌کرد، سرطان‌زا خواندن وسایل تکنولوژی‌محور قابل نصب روی بدن و غیره به نوبت وارد صحنه شدند.

 

حالا در ادامه، حتما برایتان پیش آمده که پدر، مادر یا اعضای بزرگ‌تر فامیل، با شما تماس بگیرند و بگویند برایشان با اپلیکیشن روی گوشی‌تان، ماشین بگیرید. بسیاری از بزرگ‌ترهای ما، حاضر نیستند خودشان به‌صورت آنلاین، درخواست خودرو کنند. آن‌ها، نسبت به قبول این تغییر جدید، شک دارند.
چه می‌شود کرد؟ گذر زمان لازم است تا هر تکنولوژی‌ای، جایگاه خود را بیابد. اما در این بین، تپ‌سی، در کنار آن‌هاست و تنهایشان نگذاشته است. کافی است بدون نیاز به اپلیکیشن، با شماره‌ی 1630 تماس بگیرند و درخواست تپ‌سی تلفنی کنند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.