6 راه برای همراهی با سالمندان

طبیعتا برای همه‌ی ما پذیرش این که اطرافیان و عزیزانمان به سمت سالمندی می‌روند، سخت است. اما به هر حال این چیزی است که نمی‌توان جلوی آن را گرفت. تنها کاری که می‌توان کرد، همراهی است. با این که شرایط افراد با یکدیگر متفاوت است و نمی‌توان برای همه‌ی سالمندان یک نسخه‌ی واحد پیچید، چند نکته‌ی کلی، می‌تواند کمک کننده باشد. در این یادداشت، برایتان تعدادی از آن‌ها را آورده‌ایم:

احترام، حرف اول را می‌زند!

به خاطر داشته باشید که بزرگسالی این افراد، با کودکی شما همزمان بوده است و در نتیجه پیش از هر چیز از شما توقع احترام دارند. این احترام، می‌تواند دامنه‌ی گسترده‌ای را شامل شود. مثلا اینکه سعی نکنید چیزی را مستقیما به آن‌ها آموزش دهید، به رفتار یا شیوه‌ای که کاری را انجام می‌دهند انتقاد کنید، غر بزنید یا سعی کنید تغییرشان دهید. چنین رفتارهایی از جانب شما، برای آن‌ها احتمالا سخت و برخورنده خواهد بود.

برایشان تولید مسئولیت کنید!

دو سه گلدان که نیاز به مراقبت دارند، یک آکواریوم کوچک، یک پرنده یا یک حیوان خانگی، می‌تواند در این افراد حس مسئولیت داده و به زندگی‌شان معنا بدهد. معمولا سالمندان حتی اگر کسالتی داشته باشند، از این که احساس کنند باری را از دوش کسی برمی‌دارند یا شرایط زندگی کسی به آن‌ها وابسته است، حس بهتری خواهند داشت.

گوش بدهید!

با افزایش سن، نیاز به صحبت کردن، از نصیحت کردن و نشان دادن راهکارهای زندگی گرفته تا گشت و گذار در خاطرات دور برای تسلای خاطر شخصی، بیشتر احساس می‌شود. در نظر داشته باشید که نیاز نیست پای صحبت سالمندان نشستن، مانند یک گفت و گوی ایده آل، به شما هم همان لذت را بدهد. شما با این کار، در حال جبران کردن زحماتی هستید که این افراد در جوانی برای شما یا دیگران کشیده‌اند. پس لازم است صبور باشید و به آن‌ها فرصت دهید. ضمن این که قطعا با شنیدن تجربیات عمرانه‌ی یک فرد، خودتان هم چیزی خواهید آموخت.

برنامه‌ی منظم دیدار و توجه ترتیب دهید!

سالمندان را وارد برنامه‌ی هفتگی‌تان کنید. خود را ملزم کنید که مثلا آخر هفته‌ها به آن‌ها سر بزنید. به سلامتی‌شان اهمیت دهید، داروهایشان را چک کنید، با پزشکشان صحبت کنید، برای رفتن به دندانپزشکی همراهیشان کنید. از طرف دیگر سعی کنید ترتیبی دهید تا نگران امور روزمره‌ی منزل نباشند. اگر خانه نیاز به تمیزی دارد، اگر شیر آب باید تعمیر شود، لامپ پذیرایی عوض شود یا پرده‌ها شسته شود، کنارشان باشید و یا خودتان مشکل را حل کنید و یا ترتیبی دهید که این مشکلات برطرف شوند. ساده‌تر از هر چیز آماده کردن غذایی وقت‌گیر است که شاید خودشان انرژی و حوصله‌اش را نداشته باشند.

آن‌ها را با تکنولوژی آشتی دهید!

بهترین چیز این است که به جای این که برای پدر و مادرها یا پدربزرگ و مادربزرگ‌ها، قبض‌هایشان را پرداخت کنید، خرید اینترنتی انجام دهید، برق‌کار آنلاین خبر کنید، تاکسی اینترنتی بگیرید یا کتاب صوتی بخرید، به آن‌ها آموزش دهید تا بتوانند خودشان این کارها را انجام دهند. احتمالا کمی مشکل است. آن‌ها در میانسالی با تکنولوژی مواجه شده‌اند و شاید به اندازه‌ی شما با آن راحت نباشند. اما با کمی صبوری، قطعا حس بهتری خواهند داشت.

راه‌های ساده‌تر را برایشان پیدا کنید!

اما اگر آن‌ها برای در جریان تکنولوژی قرار گرفتن، تمایلی از خود نشان نمی‌دهند، سعی کنید راه‌های ساده‌تر را برایشان پیدا کنید. به شکلی که هم بتوانند از مزایای تکنولوژی استفاده کنند و هم مجبور نباشند عملیات پیچیده‌ای را انجام دهند.
مثلا تصور کنید پدربزرگتان از شما می‌خواهد برایش تپ‌سی بگیرید. شما چند راه دارید. اول این که برایش تپ‌سی بگیرید. دوم اینکه تپ‌سی گرفتن را به او یاد بدهید. راه بهتر اما شاید این باشد که از او بخواهید با 1630 تماس بگیرد تا اپراتورهای تپ‌سی تلفنی، به راحتی و بدون دردسر، برای او تپ‌سی بگیرند. به این ترتیب امکان استفاده از مزیت‌های تکنولوژی را به پدربزرگتان داده‌اید و هم بدون این که بخواهد درگیر گوشی هوشمند شود، به او یاد داده‌اید که خودش در گرفتن تاکسی اینترنتی، مشارکت فعال داشته باشد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.