واکسیناسیون رانندگان تپسی آغاز شد. برای اطلاع از شرایط ثبت نام واکسن رانندگان کلیک کنید.

آیا استفاده از کولر خودرو مصرف سوخت را بالا می‌برد؟

با گرم شدن هوا و نزدیک شدن به روزهای بلند و داغ تابستانی، به خصوص برای رانندگان تپسی که بیشتر طول روز را پشت فرمان می‌گذرانند، خنک کردن فضای خودرو یک دغدغه اصلی است. در این مقاله به این سوال مهم که «استفاده از کولر خودرو واقعا چقدر در مصرف سوخت شما موثر است» پاسخ می‌دهیم و آن را با دیگر راه‌های خنک کردن فضای خودرو مقایسه می‌کنیم.
همچنین 7 نکته برای بهتر خنک کردن فضای خودرو را می‌خوانیم.

آیا استفاده از کولر خودرو مصرف سوخت را افزایش می‌دهد؟

پاسخ به این سوال مثبت است. انرژی کولر از موتور خودرو می‌آید و موتور خودرو از سوخت استفاده می‌کند بنابراین استفاده از کولر در نهایت مصرف سوخت خودرو را بالا می‌برد. میزان دقیق بالا رفتن مصرف سوخت به مدل و نوع خودروی شما بستگی دارد.
اما این گفته که استفاده از کولر مصرف بنزین را دوبرابر می‌کند، صحیح نیست! استفاده از کولر به طور متوسط مصرف بنزین را از 10 لیتر در هر 100 کیلومتر به 11 لیتر در هر 100 کیلومتر، یعنی حدود ۱۰ درصد، افزایش می‌دهد.
پایین کشیدن شیشه اتوموبیل در مصرف سوخت چه تاثیری دارد؟
حتی اگر به استفاده نکردن از کولر اصرار دارید، بالاخره باید راهی برای خنک کردن فضای خودرو و عوض کردن هوای گرفته و گرم داشته باشید. احتمالا راه حل بعدی شما پایین کشیدن شیشه‌هاست.
اما این روش هم در بالا رفتن مصرف سوخت شما بی‌تاثیر نیست!
بررسی‌های متعدد در این زمینه نشان داده است که پایین بودن شیشه اتومبیل در هنگام حرکت بر ایرودینامیک خودرو تاثیر می‌گذارد، باعث ایجاد فشار به خودرو در حین حرکت می‌شود و از موتور توان بیشتری می‌برد که در نهایت مصرف سوخت شما را تا 20 درصد افزایش خواهد داد.

لازم به ذکر است که برای کاهش هزینه‌های سوخت، رانندگان تپسی از سهمیه بنزین رانندگان تاکسی اینترنتی بهره‌مند می‌شوند.

کولر یا شیشه پایین ماشین؟

میزان مصرف سوخت هنگام استفاده از کولر در مقایسه با رانندگی با شیشه پایین نشان می‌دهد که پایین کشیدن شیشه‌هادر حال حرکت خودرو به شکل قابل توجهی، بیشتر از استفاده از کولر می‌تواند مصرف سوخت شما را افزایش دهد.
بنابراین توصیه می‌شود هنگام حرکت به ویژه در سرعت بالای 70 کیلومتر در ساعت حتما از کولر برای خنک نگه داشتن فضای خودرو استفاده کنید اما اگر در ترافیک سنگین قرار گرفته‌اید، در جاده‌های باریک با سرعت پایین رانندگی می‌کنید یا اگر خودرو تقریبا به حالت توقف است درجه کولر را پایین بیاورید و یا آن را خاموش کنید.

چگونه به بهینه‌ترین روش در هوای گرم رانندگی کنیم؟

حالا بیایید نگاهی به روش‌های بهینه برای خنک نگه داشتن، محافظت از خودرو و جلوگیری از گرمازدگی و خستگی مفرط خودتان در هوای گرم بیاندازیم:

1. در سایه پارک کنید

پارک کردن زیر نور مستقیم خورشید هم باعث فرسوده شدن ظاهر بیرونی خودرو می‌شود و هم محیط داخل خودرو، فرمان و دنده را داغ می‌کند و همین باعث می‌شود به محض ورود به ماشین حس بدی داشته باشید و برای خنک کردن آن انرژی بیشتری به کار بگیرید.

2. قبل از هر چیز شیشه را پایین بکشید

قبل از شروع به رانندگی، ابتدا شیشه را پایین بکشید تا هوای تازه وارد کابین ماشین شود.

3. کولر را با درجه سرعت پایین روشن کنید

از همان ابتدا که کولر را روشن می‌کنید آن را روی درجه بالا نگذارید. ابتدا از پایین‌ترین سرعت شروع کنید تا به خودرو فشار کمتری بیاید.

4. از حالت گردش هوا استفاده کنید

در این حالت سیستم سرمایشی به جای اینکه هوا را از بیرون خودرو به داخل بکشید، هوای خنک داخل خودرو را می‌چرخاند که این کار انرژی کمتری را مصرف می‌کند.

5. قبل از خاموش کردن خودرو کولر را خاموش کنید

وقتی به مقصد رسیدید، ابتدا کولر را خاموش کنید و بعد ماشین را خاموش کنید.

6. از سیستم سرمایشی نگهداری کنید

در زمان مناسب فیلتر هوا را تعویض کنید و حواستان به مایع خنک‌کننده باشد.

برای مشاهده پیشنهادهای ویژه تخفیف خرید فیلتر هوا کلیک کنید.

7. استفاده بیش از اندازه ممنوع!

مهم نیست هوای بیرون چقدر گرم است، لازم نیست فضای داخل خودرو را به یخچال تبدیل کنید. به اندازه کافی از کولر استفاده کنید.

علاوه بر رعایت این موارد که به استفاده بهینه از سیستم سرمایشی خودرو و کاهش مصرف سوخت کمک می‌کند، رانندگان فعال تپسی امکان دوگانه سوز کردن خودرو با تخفیف ویژه را دارند که موجب کاهش هزینه‌های سوخت می‌شود.

استفاده از کولر خودرو و تاثیر آن در سلامتی و امنیت

استفاده از کولر در ماه‌های گرم یکی از قوانین الزامی تپسی برای سفیران است، چراکه فضای گرم و نامطبوع داخل خودرو می‌تواند به سرعت باعث ایجاد خستگی مفرط در سفیران شود. خستگی و بی‌حالی ناشی از گرما نه تنها موجب گرمازدگی و بیماری‌های مرتبط می‌شود بلکه دقت و تمرکز شما در حین رانندگی را کاهش و خطر تصادف را افزایش می‌دهد.
برای کاهش هزینه‌های سوخت، سهمیه بنزین اختصاصی و امکان دوگانه‌سوز کردن خودرو با تخفیف ویژه برای سفیران تپسی فراهم شده است:

 

برای مشاهده دیگر راهکارهای خودرو کلیک کنید.

1 نظر
  1. داوود می گوید

    با سلام . آیا یک خودرو میتواند ۲ راننده یا سفیر داشته باشد؟

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.