10 فیلم که ما را به سفر رفتن دعوت می‌کنند

فکر سفر، به خودی خود، وسوسه‌برانگیز و جذاب است. چه برسد به این که مشوقی داشته باشیم برای این که به دل زدن به جاده، ترغیبمان کند.
سینما، البته این را رو خوب بلد است. در زیر، درباره‌ی 10 فیلمی خواهید خواند که هر یک به شکلی به سفر رفتن، مرتبط هستند:

تعطیلات رمی Roman Holiday (1953)


کلاسیک سیاه و سفیدی از یک عاشقانه که دو طرف آن آدری هپبورن و گرگوری پک هستند. داستان پرنسس جوان و آشفته‌ای که یک شب بی‌هوا از سفارتخانه‌ی کشورش بیرون می‌زند تا نفسی بکشد و خبرنگاری جوان، او را که در شهر گم شده، پیدا می‌کند. خبرنگار(گرگوری پک) که مخفیانه از هویت پرنسس(آدری هپبورن) خبردار شده، به او پیشنهاد یک گردش مفصل را دورتادور شهر رم می‌دهد. این فیلم، فارغ از داستان عاشقانه‌اش، گشت و گذاری است جذاب، در رم زیبا.

دکتر ژیواگو Doctor Zhivago (1965)


دکتر ژیواگو، داستانی عاشقانه را در بستر روسیه‌ی پس از انقلاب اکتبر به تصویر می‌کشد و ماجرای این عشق بهانه ای است تا دیوید لین، وضعیت جامعه‌ی روسیه‌ی استالینی را در تاریخ به یادگار بگذارد. این فیلم، با آن که در حقیقت در اسپانیا فیلمبرداری شده، اما زیبایی‌های موسکو، حاشیه‌ی کوه‌های اورال و سردشت‌های سیبری را به گونه‌ای به مخاطب نشان می‌دهد که وسوسه‌ی سفر به روسیه، در ذهنش جان می‌گیرد.

سبک‌سواران Easy Rider (1969)

Easy Rider
فیلم، داستان بیلی و وایات را روایت می‌کند که با موتورهای هارلی دیویدسونشان، در جست‌وجوی آزادی به جاده می‌زنند و سفری پرچالش را آغاز می‌کنند. این فیلم که از جنبش هیپی‌ها الهام گرفته است، بعدتر به عنصری نمادین از این جنبش تبدیل شد.

خارج از آفریقا Out of Africa (1985)

Out of Africa
داستان عاشقانه‌ی “کرن بلیکسن” در سال 1913 در آفریقا، پیش از آن که یک بارونس باشد. مریل استریپ و رابرت ردفورد، بهانه‌ای می‌شوند برای سفر به آفریقا و گشت‌وگذار در این سرزمین باشکوه و پررمز ور از.

تلما و لوییز Thelma & Louise (1991)

Thelma & Louise
تلمای سرکش و لوییز جوان، شاید اولین زنانی باشند که روی پرده‌ی نقره‌ای، به جاده زدند تا سرنوشت متفاوتی برای خود بسازند. فرار این دو زن، اگرچه پایان چندان خوشی در بر نداشت، مفهوم سفر جاده‌ای را با تمام سختی‌ها و البته رهایی آن، به زندگی زنان نیز، معرفی کرد.

پیش از طلوع Before Sunrise (1995)

Before Sunrise
پیش از طلوع، داستان در سفر بودن است. که سفر بهانه‌ای شود برای همراه شدن. درست همان‌طور که مرد قصه (ایتن هاوک) به زن(ژولی دلپی) می‌گوید: که اگر سال‌ها بعد ازدواج ناموفقی داشتی و خواستی زندگی گذشته‌ات را مرور کنی، من را به یاد بیاوری. داستان در میانه‌ی راه لهستان به فرانسه می‌گذرد. جایی که جسی و سلین، در وین از قطار پیاده می‌شوند و ماجرای 18 ساله‌ی خود را که در دو فیلم بعدی این سه‌گانه خواهند آمد، آغاز ‌می‌کنند.

گمشده در ترجمه Lost in Translation (2003)

Lost in Translation
گمشده در ترجمه‌ی سوفیا کاپولا، با بازی بیل مری خونسرد و دوست داشتنی و اسکارلت ژوهانسن جوان، در ژاپن می‌گذرد و زندگی ژاپنی را به بیننده نشان می‌دهد. داستان، بازیگر پیشکسوت سینما را در کنار همسر جوان و تلخ عکاسی مشهور می‌نشاند تا در کنار یکدیگر، گره‌های کور زندگی‌شان را باز کنند.

خاطرات موتورسیکلت The Motorcycle Diaries (2004)

The Motorcycle Diaries
ارنستو گوارای جوان، همان چه گوارای کاریزماتیک انقلاب کوبا، زمانی که دانشجوی جوان پزشکی بود و جز سر پر سودا، چیز دیگری در بساط نداشت، با موتورسیکلتی کهنه و رفیقش آلبرتو گرانادا، به دل آمریکای جنوبی زد تا با مردم این قاره و دردهایشان آشنا شود. داستان سفر موتورسیکلتیِ چه، الهام‌بخش افراد زیادی در تاریخ دهه‌های اخیر بوده است.

دارجلینگ محدود The Darjeeling Limited (2007)

The Darjeeling Limited
دارجلینگ محدود، داستان برادری است و هند زیبا و اعجاب‌انگیز. سه برادری که یکی از آن‌ها آدرین برودی باشد و دیگری اوون ویلسون، احتمالا حجت را در مورد جذابیت این فیلم بر ما تمام می‌کنند اما اگر بخواهند پیوندهای خانوادگی خود را احیا کنند به سرتاسر هند سفر کنند، دیگر نمی‌توانیم از آن بگذریم.

به سوی طبیعت وحشی Into the Wild (2007)

Into the Wild
شان پن در این فیلم، زندگی واقعی کریستوفر مک کندلس را در تصمیم پر چالشش به تصویر می‌کشد. او تصمیم می‌گیرد به دل طبیعت برود و زندگی شهری و مدرن را پشت سر بگذارد. تصاویر زنده‌ی چالش‌های جذاب و در عین حال خطرناکی که او از سر می‌گذراند، تا مدت‌ها در ذهن بیننده خواهند ماند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.