وقتی برای بهتر دیدن!

29 ژوئن روز دوربین است. ابزاری که این روزها، آن‌قدر در زندگی روزمره ما نقش پررنگی دارد که تقریبا فراموش شده.

کمی که به عقب برگردیم، دوربین‌ها، وسیله‌ای لوکس بودند در کمد خانه‌ها که اگر موقعیت بخصوصی پیش می‌آمد، سراغشان می‌رفتیم تا با تعداد فیلم محدودشان، چندتایی خاطره ثبت کنیم.

روز دوربین

قبل‌تر از آن که عکاسخانه‌ها بودند و تک و توک دوربین‌هایی که باید صبر می‌کردی تا چه می‌شد و عکاسباشی، عکست را می‌انداخت.

منبع عکس: مشرق نیوز

 

تاریخچه دوربین

اما ماجرای دوربین، به پیش از این‌ها بر می‌گردد. سال‌ها قبل بین قرن‌های 11 تا 16 میلادی، دانشمندان اتاق کاملا تاریکی ساخته بودند که از سوراخی یک میلی‌متری، تصویر منظره مورد نظر را منعکس می‌کرد.

البته آن زمان از اتاق تاریک برای نقاشی استفاده می‌شد. نقاش درون اتاق تاریک می‌نشست و منظره منعکس شده را نقاشی می‌کرد.

منبع: ایران آنتیک

 

اما ساخت اولین دوربین را به دو نفر متفاوت نسبت می‌دهند. برخی نیوتن را سازنده دوربین می‌دانند و برخی رابرت ون لی ون هوک.

البته عدسی یا همان لنز دوربین را ابن هیثم، سال‌ها پیش از این اختراع کرده و از آن کسب درآمد می‌کرد.

دوربینی که کم و بیش امروز حرفش را می‌زنیم، در سال 1827، توسط جوزف نیسفور نیپس با یک جعبه جواهرات ساخته شد. دست آخر هم ویلیام تالبوت، با پیاده کردن عکس‌های پوزیتیو، کار را تکمیل کرد.

دوربین عکاسی

بعدتر که دوربین عکاسی بیشتر و بیشتر وارد زندگی ما شد، دیگر زندگی بدون تصاویر ثبت شده، غیر ممکن شد. این عکس‌ها تبدیل شدند به بخش مهمی از حافظه ما. قاب‌های کوچک و بزرگی که تاریخ ما را در خود ثبت می‌کنند. قاب‌هایی که شور و هیجان، شادی، با هم بودن، غم و اندوه، موفقیت‌ها و خلاصه هزار احوال دیگر ما را برای همیشه در خود نگه داشته‌اند.

منبع: بهداشت نیوز

 

چه چیزی دوربین را ویژه‌ می‌کند؟

همه ما هر روز چندین عکس با موضوعات مختلف، به وسیله دوربین گوشی‌هایمان ثبت می‌کنیم. اما چقدر از دریچه این دوربین، به اطرافمان دقت می‌کنیم؟

واقعیت این است که مهم ثبت صرف لحظه نیست. مهم، «دیدن» است!

تجربه دیدن اطرافمان و نه صرفا نگاه انداختن، از آن تجربه‌های ناب است که بیشتر وقت‌ها از آن غافلیم. وقتی واقعا اطرافمان را می‌بینیم، هر روز، ده‌ها قصه پیدا می‌کنیم برای ثبت کردن و روایت کردن. شاید امروز، اولین روز خوب دیدن بسیاری از ما باشد. تا به این ترتیب، جزییاتی را ببینیم که پیش از این ندیده بودیم:

camera

 

دوربین

 

در تپسی عکاسی کنید!

روزی چند بار در خودروهای مختلف از تاکسی و شخصی گرفته تا تپسی می‌نشینیم و خیابان ها را طی می‌کنیم. حالا وقت آن رسیده که دنیای اطرافمان را از داخل ماشین، ببینیم.

شما هم اگر در طول سفرهایتان با تپسی، لحظه جذابی را با دوربین ثبت کردید، می‌توانید آن را برایمان به دایرکت صفحه اینستاگرام تپسی ارسال کنید و با ما به اشتراک بگذارید.

روز دوربین

عکاس چهار عکس پایانی: آتوسا قبادی ( atosgraphy@ )

 

 

 

مطالب مشابه:

نوستالژی دهه ۶۰ و ۷۰ و پیشرفت تکنولوژی

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.