نوستالژی دهه ۶۰ و ۷۰ و پیشرفت تکنولوژی

پیش از این در مطلب «تاریخ و ترس از تکنولوژی» به تکنولوژی‌های نوظهوری اشاره کردیم که در ابتدا باعث ترس مردم بودند اما حالا برای ما بدیهی هستند.

شکل‌های مختلف تکنولوژی، زندگی روزمره‌ی ما را دگرگون کرده است. حتما برای شما هم پیش آمده که حس نوستالژی سراغتان بیاید. با خود فکر می‌کنید که در سال‌های کودکی یا نوجوانی‌تان، چیزهایی که امروز به نظر بدیهی و پیش پا افتاده می‌آیند، اصلا وجود نداشتند. با ما همراه باشید تا سری به گذشته‌ی نه چندان دور بزنیم:

 • صف‌های طولانی حقوق:

  کافی بود اول ماه برسد و حقوق کارمندان واریز شود. نه تنها داخل بانک، که خیابان اطراف آن تا شعاع چندمتری، جای سوزن انداختن نبود. زمان زیادی نگذشته اما امروز، شاید حتی یادمان نیاید آخرین بار کی برای دریافت وجه به بانک مراجعه کردیم.

 

 • تحقیق‌های کتابخانه‌ای:

  هیچ به این فکر کرده‌اید که پایان‌نامه نوشتن، قبل از موتورهای آنلاین جست و جو، چگونه بود؟! باید ساعت‌ها در کتابخانه می‌نشستیم و با کلمات کلیدی‌ای که حدس می‌زدیم، به دنبال کتابی می‌گشتیم که شاید سرنخی در آن وجود داشته باشد!

   

 • بلوتوث، بلوتوث عزیز:

  تنها راه انتقال اطلاعات از گوشی‌هایمان به یک گوشی موبایل دیگر، بلوتوث بود و اینفرارد!! یعنی اگر گوشی دوربین‌دار داشتیم، باید عکس می‌گرفتیم و بعد منتظر می‌ماندیم تا طرف مقابل را از نزدیک ببینیم و بتوانیم آهسته آهسته، همین یک فایل را به گوشی او منتقل کنیم!

 

نوستالژی

 • ملاقات‌های ناکام:

  در نبود تلفن همراه، اگر قرار بود کسی را ملاقات کنیم، باید حواسمان را جمع می‌کردیم که تمام اطلاعات را گرفته‌ایم. مکان اشتباه، زمان پس و پیش و خلاصه هر اتفاقی ممکن بود باعث شود یکدیگر را گم کنیم.

 

نوستالژی نقشه کاغذی

 • شهر بدون نقشه:

  همین چند سال پیش را به یاد بیاورید. اگر قرار بود به نقطه‌ای از شهر برویم که چندان آن را نمی‌شناختیم، یا اگر مسافر بودیم، یا حتی سر راهمان دنبال یک سوپرمارکت یا شیرینی فروشی می‌گشتیم، چقدر باید سختی می‌کشیدیم! نقشه را روی زمین پهن می‌کردیم، از این و آن می‌پرسیدیم، دوربرگردان‌های مختلف را رد می‌کردیم تا بالاخر به مقصد برسیم!!

 

تاکسی نارنجی نوستالژی

 • دو نفری صندلی جلو:

  حمل و نقل از آن قضایای دردسرساز بود! برای رفتن به یک مسیر تازه، ممکن بود بعد از پرس و جوهای فراوان، مجبور شویم چندین بار مترو و تاکسی و اتوبوس عوض کنیم و کمی هم پیاده برویم. البته که فضای شخصی هم چندان معنا نداشت. حتما دو نفری صندلی جلوی تاکسی نشستن را یادتان هست!

 

instant settlement

 

 • فقط پرداخت نقدی:

  چیزی از زمانی که هر روز سر پول خرد برای کرایه تاکسی چانه می‌زدیم نگذشته. با آمدن تاکسی‌های اینترنتی، هم مبلغ هزینه سفر مشخص بود و هم به دلخواه می‌توانستیم به صورت نقدی یا اعتباری پرداخت کنیم.

  اما همان زمان هم ممکن بود راننده، اصرار داشته باشد که هزینه سفر را نقدی دریافت کند و ما پول نقد به همراه نداشتیم. اما حالا، اوضاع متفاوت است. با قابلیت «تسویه اعتبار در لحظه» که تپ‌سی برای سفیران خود در نظر گرفته، رانندگان می‌توانند هر لحظه‌ای از روز که بخواهند، با فشردن یک دکمه، اعتبار خود را دریافت کنند. به این ترتیب دیگر فرقی ندارد که نحوه‌ی پرداخت شما چیست.

خلاصه که می‌آمدیم عکس بگیریم، همه ژست می‌گرفتیم و می‌دیدیم فیلم دوربین تمام شده، برای تماس‌های راه دور می رفتیم مخابرات و توی صف منتظر می‌ماندیم، خرید آنلاین معنی نداشت و خیلی چیزهای دیگر. احتمالا این لیست را می‌توان همین‌طور ادامه داد.

 

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.